Dluhová expanze a zlatý standard aneb Peníze jako dluh, tentokrát správně

Úvod

Různě po internetu se lze dočíst spoustu nesmyslů o bankovnictví, zvlášť v souvislosti s krizí a jistým nejmenovaným zavádějícím videem na YouTube ;-) Například:
  1. Banka může [v systému 10% povinných minimálních rezerv] za jednu uloženou korunu půjčit deset korun
  2. Problémy by byly vyřešeny tím, kdyby banky půjčovaly jen peníze, které mají
  3. Problémy by byly vyřešený zlatým standardem
  4. Příčinou všech problémů je systém povinných minimálních rezerv
  5. Příčinou všech problémů jsou úroky
  6. Banky mají speciální privilegia, díky kterým mohou bohatout na vytváření peněz
  7. [Komerční] banky mohou vytvářet peníze
A tak dále a tak dále. Nic z toho není pravda, nebo alespoň ne úplně, jak si ukážeme následujícím pokusem. Já jej budu předvádět na obrázcích, ale samozřejmě pokud si jej provedete vlastnoručně, bude to jen lepší. A pokud máte k dispozici zlaté mince, třeba investiční, tak si můžete zahrát na to, jak fungují banky v opravdovém zlatém standardu.

V našem pokusu figurují čtyři subjekty:

Krok 1

V prvním kroku je všech deset mincí u pana Spořivého:



Bilance banky je aktuálně nula - nemá žádné vklady ani půjčky.

Krok 2

Ve druhém kroku uloží pan Spořivý peníze do banky:



Bilance banky je 10 zlatých:
Vklady: pan Spořivý - 10 zlatých
Půjčky: žádné
Hotovost: 10 zlatých

Krok 3

Nyní přijde do banky pan Nedočkavý. Banka má bilanci 10 zlatých, 1 zlatý banka musí držet jako rezervu (mějme systém povinných minimálních rezerv s předepsanými 10% rezervami). Může mu tedy půjčit 9 zlatých a také to udělá:



Bilance banky je 10 zlatých:
Vklady: pan Spořivý - 10 zlatých
Půjčky: pan Nedočkavý - 9 zlatých
Hotovost: 1 zlatý

Krok 4

Pan Nedočkavý koupí od řemeslníka skříň za 9 zlatých - ty se přesunou k řemeslníkovi:



Bilance banky je stále stejná:

Krok 5

Řemeslník uloží peníze do banky:



Bilance banky vzrostla na 19 zlatých:
Vklady: pan Spořivý - 10 zlatých, pan Řemeslník 9 zlatých
Půjčky: pan Nedočkavý - 9 zlatých
Hotovost: 10 zlatých

Krok 6

Nyní přijde do banky jiný pán, který chce půjčku. Říkejme mu třeba pan Nedočkavý 2. Banka má bilanci 19 zlatých, musí tedy 1.9 zlatého držet na povinných rezervách. Bude držet 2 zlaté a 8 jich může půjčit:



Další kroky

A nyní může koloběh pokračovat - pan Nedočkavý 2 zas něco koupí, řemeslník uloží... Až bilance banky naroste na 100 zlatých a bude muset všech 10 zlatých držet na rezervách a nebude už moci dál nic půjčit.

Závěr

Jak jste viděli, dluhová expanze funguje i v systému zlatého standardu naprosto bez problémů. Nyní je čas na zhodnocení tvrzení uvedených na začátku článku:
  1. Banka nakonec na 10 zlatých půjčila až 100 zlatých, ale to proto, že půjčky byly opakovaně ukládány. Rozhodně nemohla hned po úložce pana Spořivého půjčit 100 zlatých - jak tento fakt bývá často mylně interpretován. Je třeba si také uvědomit, že banka NEVÍ, že peníze do ní uložené panem řemeslníkem pocházeji z půjčky(!) (To mohly koneckonců i ty od pana Spořivého...)
  2. Banka vždy půjčovala peníze, které opravdu měla. Půjčovala fyzické peníze - nekonala se žádná "virtuální" bezhotovostní transakce. Přesto dluhová expanze nerušeně proběhla.
  3. Zlatý standard dluhové expanzi nijak nebránil
  4. Kdyby neexistoval systém povinných minimálních rezerv, banka by mohla v prvním kroku půjčit ne devět, ale deset zlatých. Až by se jí vrátily, opět by mohla půjčit všech, deset zlatých - nárůst bilance by se nemusel nikde zastavit! Tedy systém povinných minimálních rezerv není příčinou dluhové expanze, ale NAOPAK ji brzdí!
  5. Jak jste viděli, dluhová expanze úroky ke svému fungování nepotřebuje. Fungují nejvýše jako motiv k půjčování peněz.
  6. Banka v průběhu nic zvláštního nedělala - pouze přesouvala peníze, na to žádné privilegium není třeba. Hlavní privilegium, které banky mají, je, že mohou svoje služby nabízet veřejnosti. Nicméně to, co dělala banka v našem příkladu můžete neveřejně (v okruhu kamarádů) legálně dělat i vy.
  7. A nakonec to nejzajímavější: Vytvořila banka peníze, nebo nevytvořila? Fyzické zlaté peníze ne, to je jasné. Ale mohla, teoreticky, například dluh za panem Nedočkavým odprodat někomu jinému a dostat za dluh-slib reálné zlaťáky. A o tom to je. Ne o tom že máme peníze, které jsou vlastně dluhem, ale o tom, že dluh sám se (přirozeně!) chová jako peníze - lidé mají tendenci místo hotových peněz přijmout i slib zaplacení.
A nakonec ještě pár upozornění pro rýpaly: Pokud máte připomíku, budu rád, když mi ji napíšete na mail: lemming (zavináč) ucw (tečka) cz.